Ceremonia Will Eisner en la SDCC 2020

Will Eisner en la SCDD 2020

En la última SDCC 2020 se llevó a cabo la famosa Ceremonia Will Eisner, en esta nota podes verla completa y conocer a todos los ganadores.

En la Comic Con at Home 2020, se llevó a cabo la premiación anual número 32 Will Eisner Comic Industry Awards. Dicha ceremonia fue conducida por Phillip “Phil” LaMarr, actor, cómico y artista de voz estadounidense ( series animadas Justice League / Justice League Unlimited, Futurama, Samurai Jack, Static Shock y Foster’s Home for Imaginary Friends, entre otros trabajos).

Premiacion completa de los Will Eisner Comic Industry Awards 2020:

A continuación, te dejamos el listado oficial con todos los ganadores de los Will Eisner 2020 en sus diferentes ternas.

Te puede interesar: Injustice Year Zero, lo nuevo de Tom Taylor y DC Digital First.

2020 Eisner Awards Winners

Best Short Story

“Hot Comb,” by Ebony Flowers, in Hot Comb (Drawn & Quarterly)

Best Single Issue/One-Shot

Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)

Best Continuing Series

Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)

Best Limited Series

Little Bird by Darcy Van Poelgeest andIan Bertram (Image)

Best New Series

Invisible Kingdom, by G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)

Best Publication for Early Readers

Comics: Easy as ABC, by Ivan Brunetti (TOON)

Best Publication for Kids

Guts, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)

Best Publication for Teens

Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, by Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell (First Second/Macmillan)

Best Humor Publication 

The Way of the Househusband, vol. 1, by Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)

Best Anthology

Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)

Best Reality-Based Work

They Called Us Enemy, by George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)

Best Graphic Album—New

Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)

Best Graphic Album—Reprint

LaGuardia, by Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)

Best Adaptation from Another Medium

Snow, Glass, Apples, by Neil Gaiman and Colleen Doran (Dark Horse Books)

Best U.S. Edition of International Material

The House, by Paco Roca, translation by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia (TIE)

Cats of the Louvre, by Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media)

Witch Hat Atelier, by Kamome Shirahama, translation by Stephen Kohler (Kodansha)

Best Archival Collection/Project—Strips

Krazy Kat: The Complete Color Sundays, by George Herriman, edited by Alexander Braun (TASCHEN)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter Artist Select, by Stan Sakai, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best Writer

Mariko Tamaki, Harley Quinn: Breaking Glass (DC); Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan); Archie (Archie)

Best Writer/Artist

Raina Telgemeier, Guts (Scholastic Graphix)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

Rosemary Valero-O’Connell, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan)

Best Painter/Digital Artist

Christian Ward, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Best Cover Artist

Emma Rios, Pretty Deadly (Image)

Best Coloring

Dave Stewart, Black Hammer, B.P.R.D.: The Devil You Know, Hellboy and the BPRD (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Silver Surfer Black, Spider-Man (Marvel)

Best Lettering

Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Women Write About Comics, edited by Nola Pfau and Wendy Browne, www.WomenWriteAboutComics.com

Best Comics-Related Book

Making Comics, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Academic/Scholarly Work

EC Comics: Race, Shock, and Social Protest, by Qiana Whitted (Rutgers University Press)

Best Publication Design

Making Comics, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Digital Comic

Afterlift, by Chip Zdarsky and Jason Loo (comiXology Originals)

Best Webcomic

Fried Rice, by Erica Eng, https://friedricecomic.tumblr.com

Hall of Fame
Judges’ Choices: Nell Brinkley, E. Simms Campbell
Voters’ Choices: Alison Bechdel, Howard Cruse, Stan Sakai, Louise Simonson, Don and Maggie Thompson, Bill Watterson.

La Esfera Comics.